Oyun Geliştirmek

Merhabalar,

Ben Enis Necipoğlu, sıkıcı bölümü olabildiğince hızlı geçip şu anda uğraşmakta olduğum ve birincil tercihim olan Unity 3D’den bahsedeceğim. Tabii ki bu yazının sonunda oyun yapabiliyor olmayacaksınız ama nereden başlayabileceğinize veya nelerden yararlanabileceğinize değineceğim. Hepimiz oyunlar oynadık ve oynuyoruz. Oyun sektörü geçmişten günümüze kadar çok gelişti ve hatta hikayesi günümüz filmlerinden çok daha iyi olan oyunlar var. Asla hafife alınamayacak bir sektör olduğu aşikar. Peki ya hep seyirci mi kalacağız ? Nasıl bir oyun yapabiliriz?

Unity 3D Nedir ?

Nedir ne değildir faslına bir giriş yapalım. Unity 3D herkesin bildiği üzere bir oyun motoru… Tabii ki bundan ibaret değil. Animasyonlar, Simülasyonlar, VR, AR gibi pek çok alanda projeler geliştirmemize olanak sağlıyor. Bu motorun çok mu iyi grafikleri var veya çok mu performanslı, Fizik motoru mu çok iyi,  Ya da ucuz mu ? Neden bu motoru tercih ediyoruz. Aslında Unity 3D’yi tercih etmemizin en büyük sebeplerinden biri ise C# kullanarak oyun yapmamıza olanak sağlıyor olmasıdır. C#  ya da Javscript kullanarak kolaylıkla oyunlar yapabiliyoruz. Grafik konusuna değinecek olursak piyasaki diğer oyun motorlarının eline su dökemese de o tamamen sizin becerinize bağlıdır. Modellerinizi, Texture’larınızı ve özellikle “ışık ayarını” çok iyi yaptığınızda ortaya çıkan ürün gerçekten insanı tatmin eder cinsten.

Enis Necipoğlu -Unity 3D

Kimler Oyun Geliştirebilir ?

Unity 3D ücretsiz bir oyun motorudur. Personal Edition versiyonunu herkes kullanabilir. Bunun yanında tabii ki bir takım yetkinliklere sahip olmamız gerekiyor. Bir oyunu baştan sona kendiniz yapmak istiyorsanız önünüzde çok fazla öğrenilecek şey var gibi duruyor. Fakat full-stack olarak çalışmak sizin işinize yarayacaktır. İşte ihtiyacınız olan şeyler:

  • Orta düzeyde C# bilgisi
  • Basit düzeyde modelleme
  • Basit düzeyde grafik tasarım

Aslında son ikisi opsiyonel. Modelleri ve Tasarımları internetten çok kolay bulabilmektesiniz. Bunları ihtiyacınız dahilinde kendinize göre uygun hale getirmek için basit düzeyde anlamanız yeterli.

Enis Necipoğlu- Unity 3D - Unity Öğrenme

Öğrenmeye Nasıl Başlarım ?

Orta düzeyle C# bildiğinizi varsayarak size önerebileceğim çok güzel kaynaklar var. İlerleyen zamanlarda ben de bir takım örnekler yayınlamayı düşünüyorum o zamana kadar aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz:

NOT: Belgeler bana ait değildir. Fakat her türlü sorunuzu seve seve cevaplayabilirim. 🙂

Unity El Kitabı

Unity 3D Notları

Süleyman Yasir Kula’nın kendi blog sitesinde başlangıç için gayet yeterli bilgi ve örnek mevcut. Şiddetle öneririm:

Unity 3D Ders Listesi

Her şeye rağmen Süleyman Yasir Kula’nın dersleri ağır geliyorsa unity3dtr’deki derslerden başlamayı deneyebilirsiniz.

Unity3dtr.com Eğitimleri

Şimdilik önerebileceğim tüm Türkçe kaynaklar bunlardan ibaret. Eğer ingilizceniz yeterli düzeyde ise istemediğiniz kadar İngilizce kaynak bulabilirsiniz.

2 Comments

  1. Münker Erkadam 3 June 2017 Reply
    • enisnAuthor 3 June 2017

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *