Stackoverflow Nedir ?

Stackoverflow Nedir?

Öncelikle bu nedir ve ne işe yarar ondan bahsedelim. Stackoverflow bilişim sektöründeki insanları buluşturan ve sorunlarına derman olmaya çalışan başarılı bir platformdur. Tasarımcısından tutun Yazılımcısına kadar herkesi barındırır. En temel amacı forum mantığıdır. Kullanıcıların soru sorduğu ve yine kullanıcıların yanıtladığı bir platformdur. İşe yarayan yanıtlar ve işe yaramayan yanıtlara olumlu ve olumsuz yönünde oy verilebilmekte.

Ayrıca Stackoverflow’da iş imkanı da bulabilirsiniz. Profilinizi doldururken iş imkanları ile ilgili tercihlerinizi de içeren bir bölüm daha dolduruyorsunuz. Bu platform üzerinden sizin becerilerinize sahip ve sizin çalışabilme bölgenize uygun iş olduğunda tercihlerinize göre bildirim alıyorsunuz veya almıyorsunuz.

Stackoverflow Enis Necipoğlu

Neden Stackoverflow

Ben Enis olarak kişisel hayatımda farkına bile varmadan pek çok kez bu platformu kullandım. Her soruma yanıt oldu. Fakat Microsoft Student Partner başvuruları açıldığında başvuru formunda stackoverflow  profil linki istendiğini gördüm. Bu da sizin yazılım veya herhangi bir bilişim bilginiz ile ne kadar insana yardımcı olabildiğinizi ölçmenin bir yoluydu. Biliyor olmanız evet bir firma için çok iyidir fakat bildiklerinizi paylaşıyor olmanız çok daha önemlidir. Bu yüzden hemen bir hesap oluşturdum ve profilimi eksiksiz doldurdum. (Bkz.: > Enis Necipoğlu)

Modern dünyada en önemli şey bilgi‘dir ve buna sahip olan şirketler dünyayı yönetiyor. Biliyor olmak gerçekten iyi fakat paylaşmak çok daha iyi. Bilgi paylaşımı bir kenara, herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda ve bununla ilgili bir kaynak bulamadığınızda sorabileceğiniz en iyi platform diyebilirim.

Hemen şuradan kayıt olabilirsiniz.

Ve evet bu platform uluslararası olduğundan kullanılan dil İngilizce’dir. Bunu da eklemeden bitirmeyeyim dedim.

 

Şimdi Enis neden böyle bir yazı yazdı? Ev arkadaşım Göktürk bilişim konusunda oldukça hevesli sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışıyor vs. Dün akşam çalışırken bir sorun hakkındaki cevabı stackoverflow’da bulmamız ve işine yarayan cevabı alıp + puan vermemesi üzerine stackoverflow ile ilgili muhabbetimiz başladı. Bunun üzerine ufak da olsa bu platformun ne olduğu hakkında farkındalık yaratmak istedim. 🙂 

Bu arada kendisinin sitesini (gokturkulker.com) ziyaret edebilirsiniz. Çok istedi link vermesem olmazdı. 

 


 

BONUS

Bu post için hazırladığım Flat Design logo:

Stackoverflow Enis Necipoğlu


PNG SVG EPS Ai   

label, ,

One Comment

  1. Soner Gonul 18 Aralık 2020 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir